Poročilo medžupnijske Karitas

Teden Karitas Nič revščine – ukrepajmo zdaj!

22. – 28. november 2010

V letošnjem letu, ko obhajamo 20. obletnico Karitas v Sloveniji, smo bili priča mnogim žalostnim dogodkom, ki so se odvijali v naši neposredni bližini: odpuščanja delavcev, stečaji, poplavljeni domovi in na tisoče obupanih družin, ki jim je nenadna situacija porušila življenjske načrte in morda tudi sanje. Pred nami se tako rekoč vsakodnevno odvijajo vedno novi prizori osebnih stisk in tragedij. Zagotovo ne manjka razlogov, da bi se nas, vernikov, stiska teh ljudi ne mogla dotakniti. Tu je, na našem pragu, da potrka na našo vest, kako lahko pomagamo. Prav je, da se ravno na današnjo nedeljo, nedeljo Karitas, ustavimo in razmislimo, kako ukrepati, ko se naš bližnji znajde v stiski.

Kratek pregled dejavnosti Medžupnijske Karitas Zagorje in Trnje:

1. Projekti, ki jih razpisujeta Slovenska in Škofijska Karitas:

- »Streha nad glavo« (pomoč družinam v Banjaluki),

- počitnice otrok (v Portorožu in Soči),

- počitnice družin (v Portorožu in Soči),

- »Da bo korak v šolo vesel« (šolske potrebščine),

- »Namenska pomoč« (za družine v stiski, otroke, matere samohranilke,…),

- »Posvojitev na daljavo« (posvojenega imamo enega otroka),

- materialna pomoč (socialno ogroženim družinam in posameznikom).

2. Druge dejavnosti v tem letu:

- delavnice za otroke pred Materinskim dnevom (izdelava voščil),

- Materinski dan (sv. maša za starše z voščilom otrok),

- križev pot za sodelavce Karitas v Slavini,

- obisk starejših nad 80 let ob rojstnem dnevu,

- obisk starejših nad 80 let za velikonočne in božične praznike,

- srečanje starejših, bolnih in invalidov sv. mašo in srečanjem s pogostitvijo,

- sv. maša in srečanje za vse sodelavce Karitas iz postojnske dekanije v Postojni,

- seminarji in duhovne vaje v Postojni,

- likovni in literarni natečaj za učence podružnične šole v Zagorju na temo »Nič revščine – ukrepajmo zdaj«,

- delavnica za otroke v tednu Karitas (izdelovanje adventnih venčkov),

- Miklavževanje v obeh župnijah (birmanci pripravijo kulturni program),

- zbiralne akcije (šolski zvezki, hrana za družine v stiski),

- pomoč pri plačilu zapadlih položnic,

- brezplačna učna pomoč.

O svojem delu redno poročamo na Župnijskem pastoralnem svetu v Zagorju in Trnju, vsa obvestila in zahvale so v župnijskih oznanilih. Zelo dobro sodelujemo s sorodnimi organizacijami, vsemi vaškimi skupnostmi, Občino Pivka, Osnovno šolo Pivka in podružnično šolo Zagorje, agrarnimi skupnostmi, Gasilskim društvom Zagorje in Kulturnim društvom Juršče. Pri vseh akcijah nikoli ne ostanemo brez pomoči župljanov.

Za nesebično in hitro pomoč se vsem najlepše zahvaljujemo! Naj vam Bog obilno povrne!

Če hočemo človeku resnično pomagati, ni dovolj, da upoštevamo le njegove materialne potrebe, ampak tudi duševne. Začutiti moramo njegovo resničnost in se vanj vživeti, z njim sočustvovati. Le tako smo mu lahko blizu.

Povzetek poročila pripravila Zinka Vadnjal

Nosite bremena drug drugemu

»Križ je breme, ki človeka doleti in ga prizadene predvsem v njegovem srcu in duši. Dokler gre le za telesni napor, lahko odložimo njegovo breme, ko se nas pa dotakne in zajame srce in dušo, smo se prisiljeni soočiti iz oči v oči z njegovo težo, ki nas presega. Križ presega naše zmožnosti in sposobnosti, zato potrebujemo bližnjega in Njega,» je zapisal direktor Slovenske Karitas mariborski nadškof-pomočnik dr. Marjan Turnšek.

Zato ne pozabimo, da je Bog vedno tu, pri nas in čaka naše prošnje in naše zahvale.

»Ne bojte se, jaz sem z vami,« so Jezusove besede. V to upamo in verujemo!